Téma mesiaca

Kultúrna vojna?

Po roku sme späť a prinášame Vám novú sériu článkov, názorov, postojov a rozhovorov o tom, čo počas našej prestávky rezonovalo spoločnosťou najviac. Eticko-hodnotové spory o ľudské práva. Alebo inak, kultúrna vojna. Nová téma multikulti.sk.

Ad hominem alebo Je naša spoločnosť pripravená na dialóg o ľudských právach?

V nadácii po vyše roku opäť spúšťame náš webový portál multikulti.sk, v rámci ktorého sme pravidelne pripravovali série článkov o rôznych fenoménoch týkajúcich sa rozmanitosti v našej spoločnosti. V prvej téme znovuoživeného portálu sme sa rozhodli zamerať na udalosti, ktoré asi najviac hýbali Slovenskom v súvislosti s multikultúrnym spolužitím. Dajú sa nazvať trebárs kultúrnou vojnou.

Ľudskoprávna stratégia: aká mala byť a aká je

Bývalého veľvyslanca a ľudskoprávneho experta Kálmána Petőcza sme požiadali, aby nám priblížil zákulisie procesu prípravy a pripomienkovania Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike. V článku píše o tom, aké boli prvotné ambície a predstavy o Stratégii a akú podobu ma dokument dnes. Čo mu v dokumente chýba a naopak, čo je navyše vzhľadom na kritériá, aké by mal takýto strešný dokument spĺňať.

Miroslav Lajčák: Ochrana a podpora ľudských práv bude taká ambiciózna, aká bude politická vôľa

Rozprávali sme sa s dvomi hlavnými tvorcami stratégie - podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavom Lajčákom a bývalým podpredsedom vlády a poslancom Rudolfom Chmelom. V dvoch rozhovoroch nám obaja odpovedali na rovnaké otázky. Môžete si prečítať ich názory na súčasný stav ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku, pôvodné ciele a zámery stratégie, jej súčasnú podobu, ale aj možné budúce scenáre. Takisto hovoria o tom, aká inštitúcia by bola najvhodnejšia a mala agendu ľudských práv zastrešovať alebo o tom, akú podobu by mali mať budúce verejné politiky v tejto oblasti.

Rudolf Chmel: Ľudské práva nemôžu byť otázkou sporu

Rozprávali sme sa s dvomi hlavnými tvorcami stratégie - podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavom Lajčákom a bývalým podpredsedom vlády a poslancom Rudolfom Chmelom. V dvoch rozhovoroch nám obaja odpovedali na rovnaké otázky. Môžete si prečítať ich názory na súčasný stav ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku, pôvodné ciele a zámery stratégie, jej súčasnú podobu, ale aj možné budúce scenáre. Takisto hovoria o tom, aká inštitúcia by bola najvhodnejšia a mala agendu ľudských práv zastrešovať alebo o tom, akú podobu by mali mať budúce verejné politiky v tejto oblasti.

O čo ide teplému aktivizmu na Slovensku

Aké sú najdôležitejšie úlohy LGBTI aktivizmu v najbližšej dobe? Aké sú východiská a argumenty pri obhajobe práv LGBTI ľudí? Na tieto otázky odpovedá vo svojom texte Martin Macko z iniciatívy Inakosť.

Stratégia ľudských práv z pohľadu hodnotovo-etických tém

Prečo je potrebné v našej spoločnosti udržať status tradičnej rodiny? Prečo je potrebné skôr regulovať sexuálnu výchovu detí než obhajovať práva LGBTI ľudí? O tom píše Renáta Ocilková, členka Výboru pre rodovú rovnosť pri Rade vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

„Aby si mohla mať názor, musíš veľa vedieť“: Niekoľko autobiografických selfies

Sú veci verejné ešte stále aj záležitosťou spisovateľov? Ako sa s týmto fenoménom vysporiadala spisovateľka Zuska Kepplova si môžete prečítať v jej literárnej eseji. Zuska nám v nej otvára aj niekoľko svojich osobných momentov, ktoré formovali jej názory na hodnotovo-kultúrne otázky.

Stratégia – vlastný materiál

Oboznámte sa s prioritami a úlohami, tak ako sú formulované v 5. kapitole stratégie. Okrem toho prikladáme aj zoznam príloh, ktoré sa venujú jednotlivým oblastiam ľudských práv a zraniteľným skupinám obyvateľstva.

Pohľady na kultúrno-etický dialóg na Slovensku

Na širšie zmapovanie rozmanitosti názorov v spoločnosti, ktoré sa týkajú "kultúrnej vojny" a jej sprievodných javou a udalostí, sme oslovili niekoľko osobností kultúrneho a spoločenského života na Slovensku. Požiadali sme ich o odpoveď na otázku: V posledných mesiacoch Slovensko „žije“ aj rôznymi kultúrno-etickými spormi. Dúhový pochod a Národný pochod za život. Sused Žubajík v šlabikári. Novela ústavy o ochrane rodiny. Referendum. A tak ďalej. V čom vidíte podstatu tohto hodnotového konfliktu? Čo je podľa Vás potrebné spraviť, aby ľudskoprávne témy viac spájali ako rozdeľovali našu spoločnosť?

Spravodaj

Čo sme pre vás pripravili?

Pozrite si podrobný program festivalu.

štvrtok 19.4.2012


17:00

film Záchranári (The Rescuers, USA, 2011)


VŠMU, Svoradova 2

v spolupráci s Veľvyslanectvom USA


Nyombayire a Gilbert sa podujmú preskúmať vojnové príbehy záchrancov židov, aby našli odpoveď na otázku, ako zastaviť súčasnú genocídu v Sudáne. Film osobne uvedie režisér Michael King.


20:00

koncert Aj my sme tu doma


KC Dunaj, Nedbalova 3

v spolupráci s IOM – Medzinárodnou organizáciou pre migráciu


MultiCOOLtúrny večer plný chutí, vôní a hudby. V programe vystúpia Team Cubano (tradičná kubánska hudba), Olia El Hassoun a Roman Kozák (orientálna hudba), Dia (orientálne tance), Vanesa Wangová (čínsky strunový nástroj gu zheng), Thierry (africké bubny a rytmy). Okrem hudobných a tanečných vystúpení ochutnáte tradičné pokrmy a špeciality svetových kuchýň.piatok 20.4.2012


16:00

rodinný workshop [fjúžn] v galérii


SNG - Vodné kasárne, Rázusovo nábrežie 2

v spolupráci so Slovenskou národnou galériou


Miešanie, spájanie, prelínanie, mixovanie, kombinovanie. O čom inom je výtvarne umenie? Zoberte svoje deti do Slovenskej národnej na galérie na špeciálny festivalový workshop, nech si aj ony trošku zafjúžnujú! Prihláste seba a svoje deti (od 4 rokov) čím skôr na adrese marcela.lukacova@sng.sk.16:00

party FSEV fest feat. [fjúžn]


FSEV, Mlynské luhy 4

v spolupráci s Fakultou sociálnych a ekonomických vied


Na FSEVke nemôžeme chýbať! Príďte sa aj vy zabaviť na najpohodovejší univerzitný festík široko-ďaleko!18:00

diskusia Veľvyslanci o multikulti


BISLA, Grösslingova 53

v spolupráci s Veľvyslanectvom USA


Ich excelencie ako ich nepoznáte. Veľvyslanec Spojených štátov amerických Theodore Sedgwick si pozval kamošov ambasádorov, aby sa spolu zhovárali o migrácii a multikulturalizme u nás a u nich.


Diskusia sa uskutoční v anglickom jazyku.
sobota 21.4.2012


11:00

ťuťuli-muťuli Spoznajme iné kultúry


Artforum, Kozia 20 & Next Apache, Panenská 28

v spolupráci s Islamskou nadáciou na Slovensku


Každoročné tvorivé dielne pre lezúňov, fafrnkov, špuntov a iné pimprľatá sa tentoraz presťahujú na najmultikulti ulicu v Bratislave – Panenskú.


20:00

koncert [fjúžn] sounds – Seva & Al-Yaman


KC Dunaj, Nedbalova 3, vstup 5€


Ashwaq Abdulla Kulaib sa postará o horúčku sobotňajšej noci. Originálna fúzia orientálnych melódií s tanečnou hudbou z Českej republiky. Niet čo dodať, treba počuť! Napríklad na www.al-yaman.cz, alebo ešte radšej priamo v KC Dunaj.


A po nich ešte dávka divočiny v podaní domácej zmesky hudobníkov z rôznych krajín. Jedna z najlepších žúrkových kapiel u nás.nedeľa 22.4.201211:00


party len pre ženy! Babinec

Córdoba, Obchodná 31


v spolupráci s Islamskou nadáciou na Slovensku


Tak ako vlani pozývame všetky ženy, devy a slečinky na „páračky“ do Córdoby. Popri babských pletkách sa môžete naučiť robiť mandaly a ešte si aj exoticky pochutnať!17:00

filmseminár Svet sa nás týka


KC Dunaj, Nedbalova 3

v spolupráci s PDCS


Tri filmy o jednom svete. The Invasion of Lampedusa priblíži, ako kríza na malom ostrove v Stredozemnom mori ovplyvňuje imigráciu v Európe. Doha Debates on Close Family Marriage je záznamom horlivej diskusie expertov o manželstvách medzi blízkymi príbuznými. Vo videu 7 billion Others – Fears sa s vami podelia obyvatelia našej planéty o svoje strachy.


Filmy uvedieme v anglickom jazyku.19:30

film Le Havre (Fínsko, Francúzsko, Nemecko, 2011)


KC Dunaj, Nedbalova 3, vstup 2€


Čo by ste si počali s 13-ročným africkým utečencom? Aki Kaurismäki ponúka recept vo svojom najnovšom filme.
pondelok 23.4.201216:00

debata Cudzinci by sa mali povinne naučiť po slovensky!


KC Dunaj, Nedbalova 3

v spolupráci so Slovenskou debatnou asociáciou


Dve skupiny študentov, tentoraz dokonca až z Tisovca. Jedni sú za, druhí proti. Ktorí zvíťazia v ľútej debate o našej milovanej slovenčine?19:00

diskusia Rozhovory o Afrike


Artforum, Kozia 20

v spolupráci s Walia Ibex


O Afrike s tými, čo sa tam narodili i tými, ktorým učarovala...20:00

koncert Frank Winter & The Durgas


KC Dunaj, Nedbalova 3, vstup 3€

v spolupráci s Veľvyslanectvom USA


Narodili sa v Nemecku, vyrastali v Thajsku, Tanzánii, na Mali, v Senegale, USA a Taliansku. Bratia Benjii a Christopher Simmersbach vo svojej hudbe mixujú vplyvy svojho detstva. Cestujú dodnes a angažujú sa v kadejakých končinách sveta. Ich najnovší album sa volá Barma. So svojou kapelou The Durgas sa počas stredoeurópskeho turné zastavia aj v Bratislave.


Pred nimi zahrá Frank Winter, najznámejší britský fotograf a pesničkár u nás!
utorok 24.4.20128:30

diskusia Kreatívne ráno – Sawkat Choudhury


KC Dunaj, Nedbalova 3

v spolupráci s Kreatívnym ránom


Viete koľko u nás žije Bangladéšanov? Piati! A koľkí z nich sú lekári? Dvaja! Nalaďte sa kreatívne s jedným z nich.
streda 25.4.2012


16:00

prezentácia Veľké noci za humnami


Dom Quo Vadis, Hurbanovo námestie 1


Ak sa ešte stále spamätávate z nedávnej oblievačky a šibačky, ste na správnej adrese. Ženy z rôznych blízkych i vzdialených krajín vám prezradia, či aj u nich sa na Veľkú noc praktizujú podobné bizarné roztopaše.19:00

diskusia Bratislová – Cudzinci v Bratislave


KC Dunaj, Nedbalova 3

v spolupráci s Mestskými zásahmi


Ako vidia našu dunajskú krásavicu prišelci? Aká je v porovnaní s Torontom, Bostonom či Amsterdamom? Illah van Oijen, Janet Livingstone a Ben Pascoe prijali pozvanie Matúša Valla, aby sa s ním rozprávali aj o tom, ako by radi Bratislavu zmenili...21:00

party [fjúžn] na úteku


KC Dunaj, Nedbalova 3

v spolupráci so Slovenskou humanitnou radou


Poznáte osobne aspoň jedného utečenca?! Zoznámte sa s nimi na záverečnej festivalovej žúrke. Illah van Oijen a Šymon Kliman s nimi fotili a točili videá a chalani z La3no Cubano si s nimi divoko zajamovali. Príďte sa pozrieť, čo z toho vzniklo. Na rozlúčku so 7. ročníkom festivalu zahrá ešte DJ Mooshak.Počas celého festivalu môžete ochutnať [fjúžn] pivo v Next Apache (Panenská 28) alebo [fjúžn] koktejl v AF Cafe (Kozia 20). Každý deň špeciálne [fjúžn] zľavy v kníhkupectve Artforum (Kozia 20).

Napíšte nám sem svoj komentár, či príspevok do diskusie, a my ho zverejníme okamžite po prečítaní administrátormi stránky na tomto mieste.