Téma mesiaca

Náboženská sloboda

Ako je to na Slovensku so slobodou vierovyznania (a jeho slobodným praktizovaním)? Môže naozaj každý veriť v to, v čo veriť chce, a podľa toho sa aj správať? Zaujíma vás, aké podmienky musí cirkev alebo náboženská spoločnosť splniť, aby sa stala oficiálne uznávanou? Prečo je registrácia pre cirkvi dôležitá? A ako sa na Slovensku „žije“ piatim menšinovým náboženským skupinám?

Ži a nechaj žiť

Multikulti má (už) dve editorky. Obe teda spája jedno: absolútne liberálny postoj k vnímaniu vlastnej, ale i cudzej viery.

Politika voči náboženským menšinám

Akú politiku uplatňuje Slovensko vo vzťahu k náboženským menšinám? Aké sú na Slovensku podmienky pre registráciu cirkvi alebo náboženskej spoločnosti a aké úskalia z nich aktuálne vyplývajú? Štúdia CVEKU prináša všetky informácie prehľadne, takpovediac „v kocke“.

Ako slobodná je náboženská sloboda na Slovensku?

Odpoveď na túto otázku vo svojom článku hľadajú Elena Gallová Kriglerová a Alena Chudžíková.

Ako sa Slovensko stalo kresťanskou krajinou

Miroslav Tížik je sociológom náboženstva. Jedným z mála. Na spočítanie tých na Slovensku pôsobiacich by stačili prsty jednej ruky (aj s rezervou). A ak slúži publikačná činnosť ako meradlo pracovnej vyťaženosti, potom je vo svojom odbore rozhodne najaktívnejšou akademickou osobnosťou.

Uplatňovanie náboženskej slobody na Slovensku v praxi

Piatim predstaviteľom registrovaných i neregistrovaných cirkví a náboženských spoločností sme položili dve otázky: Aké sú dnešné možnosti praktizovania Vášho vierovyznania na Slovensku? Ako vnímate úlohu štátu v súvislosti s podporou cirkvi, ktorej ste príslušníkom? Tu sú ich odpovede.

Vnímate Slovensko ako kresťanskú krajinu?

Vyjadrite svoj názor v ankete, prípadne ho rozšírte v komentároch.

Spravodaj

Čo sme pre vás pripravili?

Pozrite si podrobný program festivalu.

štvrtok 19.4.2012


17:00

film Záchranári (The Rescuers, USA, 2011)


VŠMU, Svoradova 2

v spolupráci s Veľvyslanectvom USA


Nyombayire a Gilbert sa podujmú preskúmať vojnové príbehy záchrancov židov, aby našli odpoveď na otázku, ako zastaviť súčasnú genocídu v Sudáne. Film osobne uvedie režisér Michael King.


20:00

koncert Aj my sme tu doma


KC Dunaj, Nedbalova 3

v spolupráci s IOM – Medzinárodnou organizáciou pre migráciu


MultiCOOLtúrny večer plný chutí, vôní a hudby. V programe vystúpia Team Cubano (tradičná kubánska hudba), Olia El Hassoun a Roman Kozák (orientálna hudba), Dia (orientálne tance), Vanesa Wangová (čínsky strunový nástroj gu zheng), Thierry (africké bubny a rytmy). Okrem hudobných a tanečných vystúpení ochutnáte tradičné pokrmy a špeciality svetových kuchýň.piatok 20.4.2012


16:00

rodinný workshop [fjúžn] v galérii


SNG - Vodné kasárne, Rázusovo nábrežie 2

v spolupráci so Slovenskou národnou galériou


Miešanie, spájanie, prelínanie, mixovanie, kombinovanie. O čom inom je výtvarne umenie? Zoberte svoje deti do Slovenskej národnej na galérie na špeciálny festivalový workshop, nech si aj ony trošku zafjúžnujú! Prihláste seba a svoje deti (od 4 rokov) čím skôr na adrese marcela.lukacova@sng.sk.16:00

party FSEV fest feat. [fjúžn]


FSEV, Mlynské luhy 4

v spolupráci s Fakultou sociálnych a ekonomických vied


Na FSEVke nemôžeme chýbať! Príďte sa aj vy zabaviť na najpohodovejší univerzitný festík široko-ďaleko!18:00

diskusia Veľvyslanci o multikulti


BISLA, Grösslingova 53

v spolupráci s Veľvyslanectvom USA


Ich excelencie ako ich nepoznáte. Veľvyslanec Spojených štátov amerických Theodore Sedgwick si pozval kamošov ambasádorov, aby sa spolu zhovárali o migrácii a multikulturalizme u nás a u nich.


Diskusia sa uskutoční v anglickom jazyku.
sobota 21.4.2012


11:00

ťuťuli-muťuli Spoznajme iné kultúry


Artforum, Kozia 20 & Next Apache, Panenská 28

v spolupráci s Islamskou nadáciou na Slovensku


Každoročné tvorivé dielne pre lezúňov, fafrnkov, špuntov a iné pimprľatá sa tentoraz presťahujú na najmultikulti ulicu v Bratislave – Panenskú.


20:00

koncert [fjúžn] sounds – Seva & Al-Yaman


KC Dunaj, Nedbalova 3, vstup 5€


Ashwaq Abdulla Kulaib sa postará o horúčku sobotňajšej noci. Originálna fúzia orientálnych melódií s tanečnou hudbou z Českej republiky. Niet čo dodať, treba počuť! Napríklad na www.al-yaman.cz, alebo ešte radšej priamo v KC Dunaj.


A po nich ešte dávka divočiny v podaní domácej zmesky hudobníkov z rôznych krajín. Jedna z najlepších žúrkových kapiel u nás.nedeľa 22.4.201211:00


party len pre ženy! Babinec

Córdoba, Obchodná 31


v spolupráci s Islamskou nadáciou na Slovensku


Tak ako vlani pozývame všetky ženy, devy a slečinky na „páračky“ do Córdoby. Popri babských pletkách sa môžete naučiť robiť mandaly a ešte si aj exoticky pochutnať!17:00

filmseminár Svet sa nás týka


KC Dunaj, Nedbalova 3

v spolupráci s PDCS


Tri filmy o jednom svete. The Invasion of Lampedusa priblíži, ako kríza na malom ostrove v Stredozemnom mori ovplyvňuje imigráciu v Európe. Doha Debates on Close Family Marriage je záznamom horlivej diskusie expertov o manželstvách medzi blízkymi príbuznými. Vo videu 7 billion Others – Fears sa s vami podelia obyvatelia našej planéty o svoje strachy.


Filmy uvedieme v anglickom jazyku.19:30

film Le Havre (Fínsko, Francúzsko, Nemecko, 2011)


KC Dunaj, Nedbalova 3, vstup 2€


Čo by ste si počali s 13-ročným africkým utečencom? Aki Kaurismäki ponúka recept vo svojom najnovšom filme.
pondelok 23.4.201216:00

debata Cudzinci by sa mali povinne naučiť po slovensky!


KC Dunaj, Nedbalova 3

v spolupráci so Slovenskou debatnou asociáciou


Dve skupiny študentov, tentoraz dokonca až z Tisovca. Jedni sú za, druhí proti. Ktorí zvíťazia v ľútej debate o našej milovanej slovenčine?19:00

diskusia Rozhovory o Afrike


Artforum, Kozia 20

v spolupráci s Walia Ibex


O Afrike s tými, čo sa tam narodili i tými, ktorým učarovala...20:00

koncert Frank Winter & The Durgas


KC Dunaj, Nedbalova 3, vstup 3€

v spolupráci s Veľvyslanectvom USA


Narodili sa v Nemecku, vyrastali v Thajsku, Tanzánii, na Mali, v Senegale, USA a Taliansku. Bratia Benjii a Christopher Simmersbach vo svojej hudbe mixujú vplyvy svojho detstva. Cestujú dodnes a angažujú sa v kadejakých končinách sveta. Ich najnovší album sa volá Barma. So svojou kapelou The Durgas sa počas stredoeurópskeho turné zastavia aj v Bratislave.


Pred nimi zahrá Frank Winter, najznámejší britský fotograf a pesničkár u nás!
utorok 24.4.20128:30

diskusia Kreatívne ráno – Sawkat Choudhury


KC Dunaj, Nedbalova 3

v spolupráci s Kreatívnym ránom


Viete koľko u nás žije Bangladéšanov? Piati! A koľkí z nich sú lekári? Dvaja! Nalaďte sa kreatívne s jedným z nich.
streda 25.4.2012


16:00

prezentácia Veľké noci za humnami


Dom Quo Vadis, Hurbanovo námestie 1


Ak sa ešte stále spamätávate z nedávnej oblievačky a šibačky, ste na správnej adrese. Ženy z rôznych blízkych i vzdialených krajín vám prezradia, či aj u nich sa na Veľkú noc praktizujú podobné bizarné roztopaše.19:00

diskusia Bratislová – Cudzinci v Bratislave


KC Dunaj, Nedbalova 3

v spolupráci s Mestskými zásahmi


Ako vidia našu dunajskú krásavicu prišelci? Aká je v porovnaní s Torontom, Bostonom či Amsterdamom? Illah van Oijen, Janet Livingstone a Ben Pascoe prijali pozvanie Matúša Valla, aby sa s ním rozprávali aj o tom, ako by radi Bratislavu zmenili...21:00

party [fjúžn] na úteku


KC Dunaj, Nedbalova 3

v spolupráci so Slovenskou humanitnou radou


Poznáte osobne aspoň jedného utečenca?! Zoznámte sa s nimi na záverečnej festivalovej žúrke. Illah van Oijen a Šymon Kliman s nimi fotili a točili videá a chalani z La3no Cubano si s nimi divoko zajamovali. Príďte sa pozrieť, čo z toho vzniklo. Na rozlúčku so 7. ročníkom festivalu zahrá ešte DJ Mooshak.Počas celého festivalu môžete ochutnať [fjúžn] pivo v Next Apache (Panenská 28) alebo [fjúžn] koktejl v AF Cafe (Kozia 20). Každý deň špeciálne [fjúžn] zľavy v kníhkupectve Artforum (Kozia 20).

Napíšte nám sem svoj komentár, či príspevok do diskusie, a my ho zverejníme okamžite po prečítaní administrátormi stránky na tomto mieste.