Téma mesiaca

Kultúrna vojna?

Po roku sme späť a prinášame Vám novú sériu článkov, názorov, postojov a rozhovorov o tom, čo počas našej prestávky rezonovalo spoločnosťou najviac. Eticko-hodnotové spory o ľudské práva. Alebo inak, kultúrna vojna. Nová téma multikulti.sk.

Ad hominem alebo Je naša spoločnosť pripravená na dialóg o ľudských právach?

V nadácii po vyše roku opäť spúšťame náš webový portál multikulti.sk, v rámci ktorého sme pravidelne pripravovali série článkov o rôznych fenoménoch týkajúcich sa rozmanitosti v našej spoločnosti. V prvej téme znovuoživeného portálu sme sa rozhodli zamerať na udalosti, ktoré asi najviac hýbali Slovenskom v súvislosti s multikultúrnym spolužitím. Dajú sa nazvať trebárs kultúrnou vojnou.

Ľudskoprávna stratégia: aká mala byť a aká je

Bývalého veľvyslanca a ľudskoprávneho experta Kálmána Petőcza sme požiadali, aby nám priblížil zákulisie procesu prípravy a pripomienkovania Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike. V článku píše o tom, aké boli prvotné ambície a predstavy o Stratégii a akú podobu ma dokument dnes. Čo mu v dokumente chýba a naopak, čo je navyše vzhľadom na kritériá, aké by mal takýto strešný dokument spĺňať.

Miroslav Lajčák: Ochrana a podpora ľudských práv bude taká ambiciózna, aká bude politická vôľa

Rozprávali sme sa s dvomi hlavnými tvorcami stratégie - podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavom Lajčákom a bývalým podpredsedom vlády a poslancom Rudolfom Chmelom. V dvoch rozhovoroch nám obaja odpovedali na rovnaké otázky. Môžete si prečítať ich názory na súčasný stav ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku, pôvodné ciele a zámery stratégie, jej súčasnú podobu, ale aj možné budúce scenáre. Takisto hovoria o tom, aká inštitúcia by bola najvhodnejšia a mala agendu ľudských práv zastrešovať alebo o tom, akú podobu by mali mať budúce verejné politiky v tejto oblasti.

Rudolf Chmel: Ľudské práva nemôžu byť otázkou sporu

Rozprávali sme sa s dvomi hlavnými tvorcami stratégie - podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavom Lajčákom a bývalým podpredsedom vlády a poslancom Rudolfom Chmelom. V dvoch rozhovoroch nám obaja odpovedali na rovnaké otázky. Môžete si prečítať ich názory na súčasný stav ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku, pôvodné ciele a zámery stratégie, jej súčasnú podobu, ale aj možné budúce scenáre. Takisto hovoria o tom, aká inštitúcia by bola najvhodnejšia a mala agendu ľudských práv zastrešovať alebo o tom, akú podobu by mali mať budúce verejné politiky v tejto oblasti.

O čo ide teplému aktivizmu na Slovensku

Aké sú najdôležitejšie úlohy LGBTI aktivizmu v najbližšej dobe? Aké sú východiská a argumenty pri obhajobe práv LGBTI ľudí? Na tieto otázky odpovedá vo svojom texte Martin Macko z iniciatívy Inakosť.

Stratégia ľudských práv z pohľadu hodnotovo-etických tém

Prečo je potrebné v našej spoločnosti udržať status tradičnej rodiny? Prečo je potrebné skôr regulovať sexuálnu výchovu detí než obhajovať práva LGBTI ľudí? O tom píše Renáta Ocilková, členka Výboru pre rodovú rovnosť pri Rade vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

„Aby si mohla mať názor, musíš veľa vedieť“: Niekoľko autobiografických selfies

Sú veci verejné ešte stále aj záležitosťou spisovateľov? Ako sa s týmto fenoménom vysporiadala spisovateľka Zuska Kepplova si môžete prečítať v jej literárnej eseji. Zuska nám v nej otvára aj niekoľko svojich osobných momentov, ktoré formovali jej názory na hodnotovo-kultúrne otázky.

Stratégia – vlastný materiál

Oboznámte sa s prioritami a úlohami, tak ako sú formulované v 5. kapitole stratégie. Okrem toho prikladáme aj zoznam príloh, ktoré sa venujú jednotlivým oblastiam ľudských práv a zraniteľným skupinám obyvateľstva.

Pohľady na kultúrno-etický dialóg na Slovensku

Na širšie zmapovanie rozmanitosti názorov v spoločnosti, ktoré sa týkajú "kultúrnej vojny" a jej sprievodných javou a udalostí, sme oslovili niekoľko osobností kultúrneho a spoločenského života na Slovensku. Požiadali sme ich o odpoveď na otázku: V posledných mesiacoch Slovensko „žije“ aj rôznymi kultúrno-etickými spormi. Dúhový pochod a Národný pochod za život. Sused Žubajík v šlabikári. Novela ústavy o ochrane rodiny. Referendum. A tak ďalej. V čom vidíte podstatu tohto hodnotového konfliktu? Čo je podľa Vás potrebné spraviť, aby ľudskoprávne témy viac spájali ako rozdeľovali našu spoločnosť?

Spravodaj

Nenechajte si újsť!

Martina Maženská a Laco Oravec prezradili, na čo sa na festivale najviac tešia.

Martina Maženská , výkonná riaditeľka Nadácie Milana Šimečku


Veľkú radosť mám vlastne z celého programu tohtoročného festivalu, keďže si myslím, že sa nám podarilo urobiť ho opäť žánrovo veľmi pestrý. Verím, že každý z Vás si v ňom nájde niečo, čo ho zaujme a prinúti vytrhnúť sa aspoň trochu zo zhonu všedných dní.


Mojím horúcim tipom po hudobnej stránke je určite sobotný večerný program v KC Dunaj. Lídri hudobnej formácie Al-Yaman s jemenskou speváčkou spolupracovali v minulosti s Transglobal Underground a Asian Dub Foundation čo je pre mňa osobne určite zárukou kvality. Som presvedčená, že toto vzácne prepojenie etnického (arabského) vplyvu s elektronikou Vás zaručene strhne a nenechá bez známok pohybu.


Do pozornosti by som chcela ale dať záverečnú akciu nášho programu pod názvom [fjúžn] na úteku. Dá Vam jedinečnú šancu spoznať utečencov z Rohoviec, s ktorými v priebehu viacerých workshopov Illah van Oijen a Šymon Kliman nafotili zaujímavé fotky a natočili netradičné videá. To všetko sa odohrá za divokých zvukov členov hudobnej skupiny La3no Cubano, ktorí s utečencami dlhodobo pracovali na hudobných workshopoch. Prezentácie výstupov týchto zaujímavých spoluprác prebehne v stredu večer pre Vás všetkých tak si to nenechajte ujsť!


Laco Oravec , programový riaditeľ Nadácie Milana Šimečku


Najviac sa teším na to, keď už bude po festivale! Najväčšie podujatie, ktoré naša nadácia každoročne organizuje, je práve [fjúžn]. Tentokrát bola príprava festivalu mimoriadne náročná, poznačená viacerými prekvapeniami. Verím však, že sa nám s nimi podarilo popasovať tak, aby sme pripravili program, ktorý je ešte zaujímavejší a pestrejší ako v minulých rokoch.


Čitateľom multikulti.sk by som rád dal pozornosti niekoľko tipov. Všetkým odporúčam film Záchrancovia, ktorým festival otvoríme, a na ktorého premietaní sa zúčastní aj režisér Michael King. Spojenie témy holokaustu so súčasnými problémami sveta by nemalo nechať chladným žiadneho diváka. Teším sa aj na viacero diskusií počas festivalu, napríklad na piatkovú debatu veľvyslancov, či rozhovory cudzincov o Bratislave, ktorá sa uskutoční v posledný deň festivalu. Veľmi som zvedavý aj na exotický spev Ashwaq Abdulla Kulaib zo skupin Al-Yaman, ktorá sa predstaví v KC Dunaj už túto sobotu.


Samozrejme, festivaly nie sú len o kultúrnych akciách, ale aj o stretávaní. Dúfam, že sa počas festivalu stretneme aj s mnohými z vás!

Napíšte nám sem svoj komentár, či príspevok do diskusie, a my ho zverejníme okamžite po prečítaní administrátormi stránky na tomto mieste.