Téma mesiaca

Náboženská sloboda

Ako je to na Slovensku so slobodou vierovyznania (a jeho slobodným praktizovaním)? Môže naozaj každý veriť v to, v čo veriť chce, a podľa toho sa aj správať? Zaujíma vás, aké podmienky musí cirkev alebo náboženská spoločnosť splniť, aby sa stala oficiálne uznávanou? Prečo je registrácia pre cirkvi dôležitá? A ako sa na Slovensku „žije“ piatim menšinovým náboženským skupinám?

Ži a nechaj žiť

Multikulti má (už) dve editorky. Obe teda spája jedno: absolútne liberálny postoj k vnímaniu vlastnej, ale i cudzej viery.

Politika voči náboženským menšinám

Akú politiku uplatňuje Slovensko vo vzťahu k náboženským menšinám? Aké sú na Slovensku podmienky pre registráciu cirkvi alebo náboženskej spoločnosti a aké úskalia z nich aktuálne vyplývajú? Štúdia CVEKU prináša všetky informácie prehľadne, takpovediac „v kocke“.

Ako slobodná je náboženská sloboda na Slovensku?

Odpoveď na túto otázku vo svojom článku hľadajú Elena Gallová Kriglerová a Alena Chudžíková.

Ako sa Slovensko stalo kresťanskou krajinou

Miroslav Tížik je sociológom náboženstva. Jedným z mála. Na spočítanie tých na Slovensku pôsobiacich by stačili prsty jednej ruky (aj s rezervou). A ak slúži publikačná činnosť ako meradlo pracovnej vyťaženosti, potom je vo svojom odbore rozhodne najaktívnejšou akademickou osobnosťou.

Uplatňovanie náboženskej slobody na Slovensku v praxi

Piatim predstaviteľom registrovaných i neregistrovaných cirkví a náboženských spoločností sme položili dve otázky: Aké sú dnešné možnosti praktizovania Vášho vierovyznania na Slovensku? Ako vnímate úlohu štátu v súvislosti s podporou cirkvi, ktorej ste príslušníkom? Tu sú ich odpovede.

Vnímate Slovensko ako kresťanskú krajinu?

Vyjadrite svoj názor v ankete, prípadne ho rozšírte v komentároch.

Spravodaj

Nenechajte si újsť!

Martina Maženská a Laco Oravec prezradili, na čo sa na festivale najviac tešia.

Martina Maženská , výkonná riaditeľka Nadácie Milana Šimečku


Veľkú radosť mám vlastne z celého programu tohtoročného festivalu, keďže si myslím, že sa nám podarilo urobiť ho opäť žánrovo veľmi pestrý. Verím, že každý z Vás si v ňom nájde niečo, čo ho zaujme a prinúti vytrhnúť sa aspoň trochu zo zhonu všedných dní.


Mojím horúcim tipom po hudobnej stránke je určite sobotný večerný program v KC Dunaj. Lídri hudobnej formácie Al-Yaman s jemenskou speváčkou spolupracovali v minulosti s Transglobal Underground a Asian Dub Foundation čo je pre mňa osobne určite zárukou kvality. Som presvedčená, že toto vzácne prepojenie etnického (arabského) vplyvu s elektronikou Vás zaručene strhne a nenechá bez známok pohybu.


Do pozornosti by som chcela ale dať záverečnú akciu nášho programu pod názvom [fjúžn] na úteku. Dá Vam jedinečnú šancu spoznať utečencov z Rohoviec, s ktorými v priebehu viacerých workshopov Illah van Oijen a Šymon Kliman nafotili zaujímavé fotky a natočili netradičné videá. To všetko sa odohrá za divokých zvukov členov hudobnej skupiny La3no Cubano, ktorí s utečencami dlhodobo pracovali na hudobných workshopoch. Prezentácie výstupov týchto zaujímavých spoluprác prebehne v stredu večer pre Vás všetkých tak si to nenechajte ujsť!


Laco Oravec , programový riaditeľ Nadácie Milana Šimečku


Najviac sa teším na to, keď už bude po festivale! Najväčšie podujatie, ktoré naša nadácia každoročne organizuje, je práve [fjúžn]. Tentokrát bola príprava festivalu mimoriadne náročná, poznačená viacerými prekvapeniami. Verím však, že sa nám s nimi podarilo popasovať tak, aby sme pripravili program, ktorý je ešte zaujímavejší a pestrejší ako v minulých rokoch.


Čitateľom multikulti.sk by som rád dal pozornosti niekoľko tipov. Všetkým odporúčam film Záchrancovia, ktorým festival otvoríme, a na ktorého premietaní sa zúčastní aj režisér Michael King. Spojenie témy holokaustu so súčasnými problémami sveta by nemalo nechať chladným žiadneho diváka. Teším sa aj na viacero diskusií počas festivalu, napríklad na piatkovú debatu veľvyslancov, či rozhovory cudzincov o Bratislave, ktorá sa uskutoční v posledný deň festivalu. Veľmi som zvedavý aj na exotický spev Ashwaq Abdulla Kulaib zo skupin Al-Yaman, ktorá sa predstaví v KC Dunaj už túto sobotu.


Samozrejme, festivaly nie sú len o kultúrnych akciách, ale aj o stretávaní. Dúfam, že sa počas festivalu stretneme aj s mnohými z vás!

Napíšte nám sem svoj komentár, či príspevok do diskusie, a my ho zverejníme okamžite po prečítaní administrátormi stránky na tomto mieste.