Téma mesiaca:

Utečenci v Rohovciach

Prečo opustili svoje domovy, rodiny a priateľov? Čo ich zavialo na Slovensko? Ako sa tu majú a ako sa o nich staráme?

Poznáte Rohovce?

Viete si predstaviť, že by ste si jedného dňa museli do batôžku zbaliť veci (ale iba toľko, koľko naozaj odnesiete) a utiecť zo svojho domova?

Na ceste k azylu

„Utečencom býval tradične označovaný človek donútený hľadať azyl kvôli činom, ktoré spáchal alebo kvôli politickým názorom, ktoré zastával. Avšak azyl hľadáme i my, ktorí sme nič nevykonali a nikdy sme ani len nesnívali o tom, mať radikálny politický postoj. Práve kvôli nám sa pojem utečenec zmenil."

Svetový deň utečencov 2012

V roku 2000 vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN dvadsiaty jún za Svetový deň utečencov (World Refugee Day). Od tohto roku oslavujeme Svetový deň utečencov na celom svete a pripomíname si odvahu a silu všetkých utečencov.

Ľudia ako vy a ja

Človek, nepatrné malé zrniečko v nekonečnom vesmíre, si hľadá miesto, kde prežije svoj život čo najlepšie. A počas svojho života sa môže ocitnúť v situáciách, v ktorých sa nevie zorientovať sám a pociťuje bezradnosť.

Ako žijeme v Rohovciach

Práca so žiadateľmi o azyl je zaujímavá, rôznorodá a náročná. Počas uplynulých jedenástich rokov môjho pôsobenia v tejto oblasti som zažil skutočne veľa zaujímavého, nového, exotického. Pre našich ľudí nepochopiteľného. Každý žiadateľ o azyl je jeden príbeh.

Dúfam, že Somálsko bude raz opäť mierumilovné

Hoci na Slovensku nežije veľa Somálcov, my niekoľkých poznáme. Habiib tu žije dva roky. Opýtali sme sa ho, prečo musel utiecť z vlasti, na prvé skúsenosti so slovenskými orgánmi a jeho štatút doplnkovej ochrany.

Rakúsko prosperuje aj vďaka cudzincom

S vedúcim Zastupiteľského úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov na Slovensku Petrom Kresákom sme sa rozprávali o utečencoch, utekaní, slovenskej spoločnosti a o tom, na aké procedúry sa títo ľudia musia na Slovensku pripraviť.

Anketa pre utečencov, prečo prišli na Slovensko a ako tu žijú

Piatich ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy, sme sa opýtali, ako sa im žije na Slovensku, ako sa sem dostali a ako by chceli žiť v budúcnosti.

Vyjadrite sa k utečencom na Slovensku

Stará sa podľa vás Slovenská republika o utečencov dostatočne?

WindovRohovce