Organizátor LGBT festivalu: Musíme sa vrátiť tam, kde sa to všetko začína

Anna Jacková Anna Jacková | 25.10.2017 | Rozhovor
Organizátor LGBT festivalu: Musíme sa vrátiť tam, kde sa to všetko začína foto: Film 120 tepov za minútu, zdroj FFi

V Bratislave sa dnes začína Filmový festival inakosti, ktorý na filmové plátna prináša príbehy lesieb, gejov, bisexuálov, transrodových a intersexuálnych ľudí. Filmovú prehliadku odštartuje v kine Lumiére islandská snímka Kamenné srdce, ktorá si na poslednom ročníku Art Filmu Festu odniesla ocenenie za najlepší mužský herecký výkon. Organizátor festivalu Roman Samotný hovorí aj o tom, prečo je dôležité, aby ľudia z LGBT komunity nabrali odvahu a rozhodli sa žiť otvorene.

Festival sa po desiatich rokoch fungovania vracia k téme coming outu. Prečo je to hlavná téma?

Príprave festivalu sa venujem už osem rokov. V organizačnom tíme cítime, že progres v rámci tém festivalu je obrovský. Preto sme aj tvrdili, že život gejov, lesieb či trans ľudí nie je len o coming oute, ale nesie v sebe oveľa viac tém. Keď sme však cestovali po Slovensku a počúvali sme ľudí, zistili sme, že si tu tak trochu žijeme v bratislavskej multikultúrnej bubline, ale realita Slovenska je iná. Len málo ľudí v LGBT komunite žije otvorene. Veľa ľudí sa skrýva, žije dvojité životy, čo považujeme za kľúčový problém. Rozhodli sme sa teda, že pri 11. ročníku sa musíme vrátiť tam, kde sa to všetko začína – k téme coming outu.

Čo to o nás vypovedá? Je to odrazom toho, že spoločnosť sa napokon predsa len nevyvíja k otvorenosti a ústretovosti?

Som veľkým optimistom, v mnohých témach sa spoločnosť veľmi vyvíja a mení, no možno voči LGBT komunite to ide pomalšie ako by sme chceli. Ale možno je to adekvátne vzhľadom k tomu, v akom kontexte vznikalo a existuje Slovensko. Pre nás je kľúčové dodať ľuďom, ktorí žijú v menších mestách a dedinách, odvahu, aby nežili dvojité životy. Podľa našich prieskumov vyše dve tretiny Slovákov tvrdí, že v živote nestretli geja alebo lesbu. Môžu ich pritom stretávať každý deň, len o tom nevedia.

Problémom je aj to, že Viedeň je blízko, Praha je blízko a veľa ľudí z komunity odchádza do väčších miest, lebo tam môžu žiť pohodlnejší život, ako napríklad v Sabinove, či Dolnom Kubíne.

Je rozdiel medzi Bratislavou a ostatnými mestami Slovenska tak markantný ako vravíš?

Okrem festivalu organizujem aj party Tepláreň. Robil som ich napríklad v Košiciach či Banskej Bystrici a vidím, že komunita je tam úplne iná ako v Bratislave. Ľudia v menších mestách sú ustráchaní, opatrní, neistí. Musia nabrať veľmi veľa odvahy, aby išli na nejaké miesto, ktoré je explicitne označené ako teplé. Ešte stále majú tendenciu hovoriť, „viete, ja som teplý, hádam, to bude pre vás v poriadku". Majú pocit, že druhí ich musia legitimizovať, či vôbec môžu existovať. V Bratislave je to jednoduchšie aj preto, lebo je to väčšie mesto a v ňom väčšia miera anonymity.

Filmový festival bude okrem Bratislavy aj v ďalších štyroch mestách - Banskej Bystrici, Liptovskom Mikuláši, Žiline a Nitre. Ako vyzerá tohtoročná programová štruktúra festivalu?

Máme sekciu filmových noviniek, z ktorých mnohé bodovali na kľúčových medzinárodných festivaloch v tomto alebo minulom roku. Sekcia Queer teen sa venuje práve téme coming outu, je o hľadaní seba, o prvotnom vzdore, akceptovaní vlastnej špecifickosti. Treťou sekciu sú filmy z juhovýchodnej Ázie s názvom Queer Ázia a okrem toho uvedieme aj zvláštny programový blok Queer film a kontext, čo sú filmy, ktoré považujeme za dôležité z hľadiska spracovania LGBT témy.

V programe máte zaradené viaceré snímky, ktoré uspeli na medzinárodných filmových festivaloch, napríklad oscarový Moonlight alebo snímka 120 tepov za minútu, ktorá si odniesla Veľkú cenu poroty na tohtoročnom festivale v Cannes. Čo by si nemali diváci nechať ujsť?

Medzi ťaháky tohto ročníka určite patrí snímka Fantastická žena. Film rozpráva príbeh servírky, nádejnej speváčky, ktorá má asi o dvadsať rokov staršieho partnera. Po jeho smrti sa však stretáva s ponižovaním, šikanou, útokmi zo strany jeho rodiny. Je to veľmi silný príbeh o tom, ako napriek nepriazni si dokáže udržať vlastnú identitu a nevzdať sa toho, kým je.

Zaujímavým tipom s témou coming outu je Kamenné srdce, ktorý ukazuje drsné islandské prostredie a príbeh dvoch tínedžerov, kde jeden objavuje svoju lásku k dievčaťu a druhý lásku ku kamarátovi. Film rozohráva príbeh o hľadaní, spoznávaní, odvahe niečo pomenovať, je to o skúmaní blízkosti a zároveň o konci detstva a prijímaní dospelého života.

Film Fantastická žena

Snímka Fantastická žena, zdroj FFi

Pre akú cieľovú skupinu je festival určený?

Iniciatíva Inakosť, ktorá pripravuje festival, robí aj rôzne iné akcie a tie väčšinou oslovia mladších ľudí, povedzme od 18 do 40 rokov. Filmový festival je výnimočný v tom, že dokáže pritiahnuť široké spektrum ľudí. Sme veľmi radi, že na filmy chodia aj LGBT seniori, ktorých na ostatných podujatiach nie je až tak vidno.

Niekto by mohol namietať, prečo by mal chodiť na LGBT festival, keď on sám je heteresexuál.

Pre LGBT ľudí je prirodzené chodiť na filmy, kde hrdinovia sú heterosexuálni a prežívajú romancu. Ale ak to otočíme, väčšinová spoločnosť má problém ísť na film, kde je hlavný hrdina gej, lesba alebo trans. Je to pre nich istým spôsobom rozrušujúce, vyhnú sa tomu alebo povedia, že ich to nezaujíma. Treba si uvedomiť, že sú to predovšetkým univerzálne príbehy o ľuďoch, existencii, o hodnotách, ktoré žijeme, o morálke, len možno hlavní aktéri majú inú orientáciu. Ľudský príbeh zostáva stále ten istý.

Môže byť práve filmový festival spôsob ako prelomiť isté bariéry a stereotypné vnímanie ľudí?

Film je výborné médium v tom, že je komplexný, má príbeh, pracuje s emóciami a zároveň dokáže tému vysvetliť, čo môže byť pre LGBT komunitu užitočné. Viaceré kultové filmy v minulosti, napríklad Skrotená hora alebo Philadelphia dokázali spoločnosti rozširovať obzory. Boli to univerzálne filmy, ktoré chytili za srdce aj ľudí mimo LGBT komunity a možno im to pomohlo samotnú tému pochopiť. 

Filmový festival inakosti organizuje občianske združenie Iniciatíva Inakosť od roku 2007. Jedenásty ročník festivalu ponúkne divákom v Bratislave počas piatich dní celkovo 33 snímok v štyroch programových blokoch. V rámci sprievodných aktivít organizátori pripravili aj diskusiu na tému LGBT ľudia v cirkvi. Festival sa následne presunie z Bratislavy do ďalších štyroch slovenských miest, Banskej Bystrice, Liptovského Mikuláša, Nitry a Žiliny. Celý program festivalu nájdete na www.ffi.sk